Model number: FTARP01-PT100-S100P1
Product name: Temperature sensor
Probe Material:
Stainless steel
Deliver to:
Shipping:
Estimated Delivery Time: 9-17 days
Buy Now
Add to Cart
Inquire
Payment:PayPal/Credit CardWESTERN UNIONBANK TRANSFER
Product description
▇ Model number and parameters
▇ FTARP01-PT100 temperature sensor model number legend
▇ General
| Model number |
FTARP01 series |
| Mounting form |
Probe |
| Accuracy |
K,E,J: ±0.75%t; PT100: ±(0.3℃+0.5%|t|); Cu50: ±(0.3℃+0.6%|t|) |
| Thread size |
M12x1 |
| Probe material |
| Probe diameter |
Φ7 |
| Probe length |
50, 100, 150, 200, 300, 500mm Current: 100mm |
| Cable material |
K,E: fibreglass braided; J: metal screening; PT100: plastic, metal screening; Cu50: plastic |
| Cable length |
Standard is 2m, customer can select 1, 3 ,5 ,10m or specify the cable length Current: 1m |
| Thermal response time |
Thermocouple: <8s; RTD: <15s |
| Insulating resistance |
20MΩ min |
| Technical article |
PT100 Platinum RTD temperature resistance list - 0.00385 coefficient |
▇ FTARP01-PT100 temperature sensor child models
| No |
Model Number |
Probe Length |
Cabel Material |
Cable Length |
MOQ |
Unit Price |
Related Product |
| 1 |
FTARP01-PT100-S100P1 |
Stainless steel |
100mm |
Plastic sheathed |
1m |
1 |
Visiting... |
| 2 |
FTARP01-PT100-S100P5 |
100mm |
Plastic sheathed |
5m |
Order |
| 3 |
FTARP01-PT100-S150P1 |
150mm |
1m |
Order |
| 4 |
FTARP01-PT100-S200P1 |
200mm |
| 5 |
FTARP01-PT100-S200P2 |
200mm |
2m |
Order Unfold |
| 6 |
FTARP01-PT100-S200P3 |
200mm |
3m |
| 7 |
FTARP01-PT100-S200P4 |
200mm |
4m |
| 8 |
FTARP01-PT100-S200P5 |
200mm |
5m |
| 9 |
FTARP01-PT100-S200M1 |
200mm |
Usual metal screening |
| 10 |
FTARP01-PT100-S200M2 |
200mm |
Usual metal screening |
2m |
| 11 |
FTARP01-PT100-S200M3 |
200mm |
3m |
| 12 |
FTARP01-PT100-S200M5 |
200mm |
| 13 |
FTARP01-PT100-S300P1 |
300mm |
| 14 |
FTARP01-PT100-S300P2 |
300mm |
| 15 |
FTARP01-PT100-S300P3 |
300mm |
| 16 |
FTARP01-PT100-S300P5 |
300mm |
| 17 |
FTARP01-PT100-S300M1 |
300mm |
| 18 |
FTARP01-PT100-S300M2 |
300mm |
| 19 |
FTARP01-PT100-S300M2P |
300mm |
2m with plug |
| 20 |
FTARP01-PT100-S300M3 |
300mm |
| 21 |
FTARP01-PT100-S300M5 |
300mm |
| 22 |
FTARP01-PT100-S400P1 |
400mm |
| 23 |
FTARP01-PT100-S400P1P |
400mm |
1m with plug |
| 24 |
FTARP01-PT100-S400P4 |
400mm |
4m |
| 25 |
FTARP01-PT100-S500P2 |
500mm |
| 26 |
FTARP01-PT100-S500P2P |
500mm |
2m with plug |
| 27 |
FTARP01-PT100-S500P3 |
500mm |
| 28 |
FTARP01-PT100-S500HM3 |
500mm |
High density metal screening |
| 29 |
FTARP01-PT100-A200M1 |
Aluminum |
200mm |