Model number: FTARP01-J-S200M2
Product name: Thermocouple
Probe Material:
Stainless steelProbe length:
200mmCabel material:
Metal screeningDeliver to:
Shipping:
Estimated Delivery Time: 9-17 days
Buy Now
Add to Cart
Inquire
Payment:
PayPal/Credit CardWESTERN UNIONBANK TRANSFER
Product description
▇ Model number and parameters
| Model number | Same model | Type | Measuring range | Online store: |
| FTARP01-J | J | 0-400 ℃ | Visiting... | |
▇ FTARP01-J thermocouple model number legend
FTARP01-J
Parent Model Number
▇ General
| Model number | FTARP01 series |
| Mounting form | Probe |
| Accuracy | K,E,J: ±0.75%t; PT100: ±(0.3℃+0.5%|t|); Cu50: ±(0.3℃+0.6%|t|) |
| Thread size | M12x1 |
| Probe diameter | Φ7 |
| Probe length | 50, 100, 150, 200, 300, 500mm Current: 200mm |
| Thermal response time | Thermocouple: <8s; RTD: <15s |
| Insulating resistance | 20MΩ min |