Model number: FTARP09-E-P1L50M1
Product name: Thermocouple
Thread size:
Probe length:
50mmCabel material:
Metal screeningCable length:
1mDeliver to:
Shipping:
Estimated Delivery Time: 9-17 days
Buy Now
Add to Cart
Inquire
Payment:
PayPal/Credit CardWESTERN UNIONBANK TRANSFER
Product description
▇ Model number and parameters
| Model number | Same model | Type | Measuring range | Online store: |
| FTARP09-E | WRE-291 | E | 0-400 ℃ | Visiting... |
| FTARP09-J | J | 0-400 ℃ | ||
▇ FTARP09-E thermocouple model number legend
FTARP09-E
Parent Model Number
-P1
Thread size
▇ General
| Model number | FTARP09 series |
| Mounting form | Probe |
| Work type | Thermocouple: Ungrounded |
| Probe diameter | Usual: M6: 4mm; PT1/4", M8, M10, M12, PT1/2", M16, M20, M27: 5mm; M27 316L: 10mm; 316L Silica gel cable: 6mm. If customzied, please contact first. |
| Probe length | Standard is 50mm, can make 30, 100, 150mm (Include screw thread length). If not include screw thread, 1-2m min. Current: 50mm |
| Cable length | Standard is 1m, can make other length Current: 1m |
| Thermal response time | Thermocouple: <5s; RTD: <8s |
| Insulating resistance | 20MΩ min |